Bezpieczne grzybobranie! Lubin Policja, prokuratura, straż Wiadomości by rs - 12 sierpnia 20250 Udostępnij Pamiętajmy, że pobyt w lesie może wiązać się z niebezpieczeństwem stracenia orientacji w terenie, a co za tym idzie zagubieniem się w lesie. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie telefon komórkowy, który często ratuje życie. Lubińscy policjanci w rozmowach z lokalną społecznością w okresie trwającego grzybobrania starają się przekazać kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Mundurowi apelują aby zawsze przed wejściem do lasu właściwie się do tego przygotować i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Niezastąpionym i pomocnym urządzeniem w chwili zagubienia w lesie może być naładowany telefon komórkowy jak również kamizelka odblaskowa. Kiedy dojdzie do zaginięcia może ułatwić odnalezienie osoby, szczególnie w godzinach wieczornych. Zawsze informujmy bliską osobę o fakcie wyprawy na grzyby. Wycieczkę do lasu planujmy w godzinach porannych a nie popołudniowych czy wieczornych. Nie oddalajmy się zbyt daleko od głównych dróg czy pozostawionego samochodu. Pamiętajmy o tym, że nawet znany nam las może nas zgubić, dlatego warto zachować rozsądek i ostrożność podczas takich wędrówek po lesie. Policjanci każdego roku przypominają: – wybierajmy się do lasów, których tereny są nam znane i znajdują się w pobliżu naszych domów, zaparkowanych pojazdów lub charakterystycznych miejsc; – starajmy się wybierać na grzybobranie w towarzystwie innych osób; – zabierając ze sobą dziecko albo starszą osobę, nie pozwalajmy jej na oddalanie się i miejmy ją zawsze w zasięgu wzroku; – poinformuj domowników czy najbliższych znajomych o wyjściu do lasu i rejonie, w którym zamierzamy się znajdować, przybliżona lokalizacja może pomóc przy ewentualnych poszukiwaniach; – kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyszliśmy; – zawsze zabierajmy z sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę. Telefon pomoże odczytać lokalizację, w której się zgubiliśmy; – samochód pozostawiajmy na parkingu leśnym, przed odejściem zadbajmy o to by drzwi i okna były zamknięte. Nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy na wierzchu; – stosujmy się do regulaminów, które znajdują się przy wejściach do lasu; – przed dłuższymi leśnymi wyprawami warto zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, wodę i coś do jedzenia; – zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy, nie śmiecimy w lesie – jeśli znajdziemy w lesie niewybuch, niewypał z czasów wojny nie dotykajmy pod żadnym pozorem przedmiotu tylko natychmiast zaalarmujmy Policję; – jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich mógł zgubić się w lesie i nie mamy z nim kontaktu bądź też sami zorientujemy się, że zabłądziliśmy i nie potrafimy znaleźć drogi powrotnej natychmiast zaalarmujmy o tym policjantów; – kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że nie potrzebujemy już pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania osób biorących udział w poszukiwaniach. asp. szt. Krzysztof Pawlik zastępca Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie