KAS wykryła nielegalne środki odurzające w obrocie kurierskim Głogów KAS Legnica Lubin Policja, prokuratura, straż Wiadomości by rs - 8 maja 20260 Udostępnij Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przejęła blisko 10 kg narkotyków. Podczas działań funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS) znaleźli znaczne ilości syntetycznych katynonów, szczególnie niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Funkcjonariusze SCS z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu przeprowadzili kontrole w sortowni przesyłek pocztowych, pod kątem nielegalnych substancji i wyrobów akcyzowych. Zabezpieczyli ponad 5 kg produktów z grupy CMC, prawie 4 kg stymulatorów, 325 g marihuany, kokainę, metamfetaminę, oraz urządzenia typu e-papieros zawierające ekstrakty z marihuaną. Wśród wykrytych środków odurzających dominują syntetyczne katynony oraz nowe związki psychoaktywne, które stanową szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia, z uwagi na ich nieprzewidywalny skład chemiczny. Obrót wymienionymi substancjami jest surowo zakazany, na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomani. Osobom zaangażowanym w proceder, przesyłania narkotyków i dopalaczy, grożą wieloletnie kary pozbawienia wolności. Regularne kontrole przesyłek pocztowych oraz kurierskich mają na celu, przeciwdziałanie przemytowi i dystrybucji nielegalnych substancji. Należy podkreślić znaczącą rolę KAS w przechwytywaniu nielegalnych produktów i towarów, zanim trafią do odbiorców w Polsce i na rynki europejskie.