List z ZUS już w drodze. W jednej kopercie dwie decyzje

Udostępnij

W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą list z ZUS, a w nim dwie decyzje: waloryzacyjną oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki”. Osoby, które posiadają konto na platformie eZUS, nie muszą czekać na listonosza. Obie decyzje w formie elektronicznej są dostępne na profilu świadczeniobiorcy, gdzie można je natychmiast sprawdzić i pobrać.

 

W pierwszej decyzji – waloryzacyjnej – jest informacja o kwocie świadczenia po marcowej waloryzacji. Przypomnijmy, tegoroczny wskaźnik waloryzacji wyniósł 105,3 proc., czyli świadczenia wzrosły o 5,3 proc.

– W treści decyzji senior znajdzie też informację o wysokości świadczenia przed waloryzacją, po waloryzacji, sumie pobranych składek i zaliczce na podatek dochodowy oraz wysokość emerytury czy renty netto po wszystkich odliczeniach – wyjaśnia Iwona Kowalska -Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

 

Rzeczniczka dodaje, że Drugie pismo to decyzja o przyznaniu „trzynastki”. Oprócz informacji o jej przyznaniu znajdują się też dane dotyczące wysokości świadczenia brutto – w tym roku wysokość „trzynastki” to 1978,49 zł, ponadto w informacji będą też odliczenia, czyli podatek i składka zdrowotna oraz kwota „trzynastki” netto – do wypłaty, czyli taką jaką świadczeniobiorca otrzymał na konto lub do ręki od listonosza czy na poczcie.

 

Wysyłane decyzje są niezwykle ważne, gdyż bezpośrednio dotyczą dochodów emerytów i rencistów. Warto, aby każdy dokładnie przeczytał otrzymane dokumenty i upewnił się, że wszystkie dane są poprawne – mówi Kowalska-Matis.

 

Wysyłka potrwa do połowy czerwca. Listy trafią do blisko 9 mln emerytów i rencistów, z tego do mieszkańców województwa dolnośląskiego do niespełna 700 tys. osób. W tym roku kwota „trzynastek” brutto jaką ZUS wypłacił świadczeniobiorcom z woj. dolnośląskiego przekroczyła 1,3 mld zł.

 

 

 

 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

 

Top