Rosną konta przyszłych emerytów Legnica Lubin Wiadomości ZUS by rs - 2 czerwca 20260 Udostępnij Roczna waloryzacja emerytalnych kont ruszyła pierwszego czerwca. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 9,81 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 10,61 proc. Te wskaźniki są podobne do tych, jakie były w biegłym roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,87 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,91 proc. dla subkonta. Jak wygląda waloryzacja konta i kapitału początkowego na przestrzeni lat można zobaczyć pod linkiem Wartość kont przyszłych emerytów najbardziej rosła w latach 2022, 2023 i 2024 kiedy to wskaźnik waloryzacji przekroczył 14 proc. Najniższa waloryzacja miała miejsce w latach: 2002, 2003 i 2014. Wtedy wartość zgromadzonych środków na emerytalnym koncie wzrastała o ok 2 proc. – Wysokość waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Co niezwykle istotne dla ubezpieczonych – wskaźnik ten z mocy prawa nie może być ujemny – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Opłaca się dłużej pracować Przykładowo osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, po waloryzacji jej konto wzrosło o ponad 44,1 tys. zł, czyli do ponad 494,1 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta zwiększył się o blisko 83,4 tys. zł, czyli do 933,4 tys. zł. – Dzięki temu, im dłużej pracujemy tym więcej mamy środków zgromadzonych na przyszłą emeryturę – mówi rzeczniczka. Subkonta rosną jeszcze szybciej Na subkonto trafiają środki przeniesione z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) oraz część składek emerytalnych odprowadzanych od maja 2011 roku. W tym roku przyrost wynosi aż 110,61 proc. W tym przypadku waloryzacja zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji. – Podobnie jak przy głównym koncie, tu również nie ma ryzyka ujemnego wyniku – zapewnia Kowalska-Matis. Po zakończeniu tegorocznej waloryzacji dane będą udostępnione klientom ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również uwzględnione w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2025 r., którą ZUS przygotowuje, co roku. Dokument ten ma nazwę Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) i zostanie on udostępniony elektronicznie na eZUS (PUE ZUS). ZUS nie wysyła IOSKU w formie papierowych listów. – Taka informacja o stanie konta zostanie przygotowana dla każdej osoby urodzonej po 1948 r., która choć przez krótki okres była objęta powszechnym systemem zabezpieczenia społecznego, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. Według rzeczniczki, każdy, kto zaloguje się na PUE ZUS dowie się, ile na swoim koncie emerytalnym zgromadził składek w wysokości nominalnej oraz po przeprowadzanej przez ZUS, co roku waloryzacji. Informacja będzie dostępna na PUE ZUS. Rzeczniczka wyjaśnia, że zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, środki na kontach ubezpieczonych są waloryzowane każdego roku tak żeby nie straciły na wartości. – Waloryzacja, która jest przeprowadzana 1 czerwca dotyczy osób, które jeszcze nie są emerytami. Waloryzacja marcowa dotyczy zaś osób, które już dostają emeryturę lub rentę – tłumaczy Kowalska-Matis. Przyszli emeryci, którzy zastanawiają się nad tym czy zakończyć aktywność zawodową, mogą sprawdzić ile, co miesiąc dostaną na swoje konto z ZUS. – Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który pozwala obliczyć wysokość emerytury osobom, które chcą sprawdzić, czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku – mówi Iwona Kowalska-Matis. Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS radzi, aby przede wszystkim panie skorzystały z kalkulatora, zanim podejmą decyzję o przejściu na emeryturę. Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn są niekiedy dosyć istotne i wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni. – Panie mają także mniejszy kapitał emerytalny, gdyż przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka. Tymczasem pracujący w tym czasie panowie ciągle płacą emerytalne składki – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. Na dodatek kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni, więc ten kapitał jest dzielony przez większą ilość miesięcy tzw. dożycia, dlatego kwota kobiecej emerytury jest z reguły niższa. Obecnie przeciętna emerytura, którą ZUS wypłaca na Dolnym Śląsku wynosi 4610,79 zł brutto, w skali kraju średnia emerytura jest nieco niższa i wynosi: 4509,64 zł. Najwyższa emerytura na Dolnym Śląsku wynosi: 37,2 tys. zł brutto, najniższa to zaledwie 4 grosze. Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego